Районна газета

РІЧНИЦЯ СТЕПАНІВСЬКОЇ ОТГ: ДОСЯГНЕННЯ, ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ І ПЕРСПЕКТИВИ

Степанівській громаді рік «від народження», а вона вже активно працює: готує проекти, поліпшує інфраструктуру, залучає інвесторів, укладає угоди про співпрацю з іншими громадами Сумщини

Реформа децентралізації є найбільш масштабною для нашої держави за останні два десятиліття. На Сумщині наразі створено 35 громад, у 30 з них уже пройшли вибори і ці громади успішно працюють, залучають інвестиції на свої території. Одна із таких громад – Степанівська – відзначає свій день народження – рік зі створення. 29 жовтня минулого року в ОТГ пройшли перші вибори голови та депутатів селищної ради.

Степанівська ОТГ знаходиться в 13 кілометрах від обласного центру.  Населення близько 7 тисяч жителів. До складу громади ввійшла територія Степанівської селищної ради та Підліснівської сільської ради.

За словами голови громади Володимира ЛУКАША, Степанівська ОТГ з часом буде розширяти свої території. Планується об’єднання з Новосуханівською сільською радою, яка згідно з перспективним планом, входить до складу цієї громади. І є бажання співпрацювати та об’єднати зусилля з Миколаївською ОТГ Сумського району.

Громада поліпшує інфраструктуру і життя своїх жителів. Зокрема, цього року відремонтували й утеплили дитячий садок, встановили вуличне освітлення. У громаді планують відкрити наступного року ЦНАП. Також, за інформацією обласного управління охорони здоров’я, тут буде збудована сучасна амбулаторія за кошти держбюджету (одна із 13 амбулаторій  області).

На території, яку охоплює громада, зареєстровано понад 150 суб’єктів господарювання, у тому числі 62 юридична особа та 98 фізичних осіб-підприємців. Серед промислових підприємств одне з потужних – це завод  переробки насіння сільськогосподарських культур Степанівська філія ПАТ «Райз». Також бюджетоутворюючими підприємствами є ТОВ АФ «Владана», ТОВ «Хлібодар», ТОВ «Агротермінал-Контракшин» та ПП «Підліснівське».

Вагому долю доходів (57%) складає ПДФО, на другому місці – земельний податок (25%), на третьому – єдиний податок (13%).

Основна частина видатків – видатки на освіту (64%), субвенції до районного бюджету (13%), видатки на апарат (10%).

«Ми минулий 2017 рік закінчили з бюджетом в розмірі 10 мільйонів, в цьому році закінчуємо з бюджетом в розмірі 30 мільйонів – це власні надходження нашого бюджету, – зазначив Володимир Лукаш. – Загальна сума 48 мільйонів, тобто 18 мільйонів – це кошти державного бюджету, які надходять як державна субвенція на утримання закладів освіти і охорони здоров’я, з яких майже 5 мільйонів ми передаємо районній лікарні на утримання наших закладів».

«Бюджет у громади збалансований і є оптимальним, –говорить  консультант Офісу реформ Сумського регіонального відділення Асоціації міст України, Карен АГАДЖАНОВ-ГОНСАЛЕС. – Якщо дивитися на те, як використовують ці кошти, на скільки ефективно, то ефективність використання одна з найкращих в області, тому що питомі видатки на систему управління ОТГ є одним із найменших».

Однією з головних проблем, з якою зіштовхнулась громада, є кадровий голод, – додає Карен Агаджанов-Гонсалес. Більшість жителів Степанівської ОТГ зорієнтовані на обласний центр, і «робочих рук» громаді не вистачає.

Крім того, працюючі у Сумах сплачують податки за місцем роботи.  Громада таким чином не отримує надходжень до власного бюджету від сплати ПДФО і тим самим самостійно «бере на свої плечі» додаткове бюджетне навантаження для надання родинам, які працюють в місті Суми, послуг на території громади. Мова йде про обслуговування їх в медичних закладах, навчання та виховання дітей у школах та дитсадках.

Вирішувати цю проблему Степанівська ОТГ збирається за рахунок створення нових робочих місць, гідних умов праці та заробітної плати на своїй території.

Ще одним із шляхів розв`язання цього питання може бути укладання угоди про співробітництво з територіальною громадою міста Суми.

Головна мета, яку ставить перед собою громада – створення умов для комфортного проживання. Мету та пріоритетні напрямки розвитку громада окреслила у Стратегії розвитку території громади, яку розробила спільно з Сумським Центром розвитку місцевого самоврядування.